Uncategorized

Puchowa kurtka

Gdy dzień staje się coraz krótszy, a termometr wyznacza coraz niższe wartości na swojej skali, to już doskonale wiemy, że małymi krokami, zakrada się do nas Zima. Wraz ze zmianą pory roku, zmieniają się też nasze garderoby. Do łaski wracają, na długie miesiące zapomniane, czapki, szale, rękawiczki, no i oczywiście, puchowe kurtki. Po trzech kwartałach „odpoczynku” na dnach kartonów, w kątach szaf czy strychów, nadszedł czas na odświeżeniem ich, przed sezonem mrozów . O ile zimowe akcesoria nie sprawiają trudności w praniu, tak już inaczej wygląda sytuacja z okryciami. Jak o nie zadbać, by zachowały swoją trwałość, użyteczność i służyły nam przez kolejne lata?
Puchowa kurtka to niezwykle funkcjonalne i zarazem lekkie okrycie, niezawodne podczas niskich temperatur. Wszystko za sprawą swojego wypełniania, które dostarcza najlepszą ochronę przed zimnem. Puch, który znajduje się we wnętrzu kurtki, to nic innego, jak występujące tuż przy skórze, ptasie upierzenie. Małe, puchowe kuleczki wyłapują zimne powietrze i skutecznie izolują je, od naszego ciała. Z pozoru delikatna i cienka kurtka, jak najbardziej znajdzie swoje zastosowanie podczas zimowych aktywności, jak i w codziennym użytku. Właśnie przez jej delikatność, wokół niej narosło wiele mitów, jak, i czy w ogóle ją czyścić. Najwyższa pora by rozwiać wszelkie wątpliwości, co do tej kwestii.
Kurtkę puchową można prać i to w domowych warunkach. Jej odświeżenie jest ważne, nie tylko z punktu higieny, ale również z perspektywy zachowania lub przywrócenia jej technicznych właściwości. To istotna kwestia, zwłaszcza przy odzieży puchowej, w której uprawiamy sporty zimowe. Pot skleja puchowe kuleczki, przez co tracą część swojej izolacyjnej wrażliwości. Aby puch odzyskał swoją sprężystość, a tym samym, pełnił rolę izolatora zimna, należy ją poprawnie wyprać.
Najważniejszą kwestią podczas prania, jest zapoznanie i zastosowanie się do szczegółowych wytycznych na metce odzieży. Producenci ubrań najlepiej wiedzą w jakich warunkach można bezpiecznie poddać taką kurtkę różnym zabiegom. Puch, jak i inne naturalne tworzywa, nie lubią wilgoci, dlatego należy szczególnie zadbać o odpowiednią temperaturę wody oraz niezbędne detergenty.
Najłatwiejszym, domowym sposobem na wypranie kurtki puchowej, jest oczywiście użycie pralki, jeśli zalecenia na metce nie wskazują inaczej. Zanim jednak wrzucimy kurtkę do pralki, ważne aby odpowiednio ją przygotować. Zalegające resztki płynów czy proszków do prania, w zakamarkach urządzenia, mogą zniszczyć naszą kurtkę. Najlepiej wypłukać pralkę, zanim zaczniemy z niej korzystać.
Kurtkę tak samo należy odpowiednio przygotować poprzez sprawdzenie wszystkich kieszeni, usunięcie z nich niepożądanych elementów oraz zasunięcie wszystkich suwaków, i jeśli są, zapięcie nap. Dzięki temu, kurtka zachowa swój kształt, a ewentualne plastikowe lub metalowe elementy unikną zahaczenia w bębnie pralki lub wytarcia, uszkodzenia. Warto zamoczyć kurtkę bezpośrednio przed praniem, aby usunąć z niej powietrze oraz trochę oszukać nowoczesne pralki. Nowe sprzęty często wyposażone są w funkcję dostosowywania ilości wody do ciężaru ubrań, które do nich wkładamy. Lekka puchówka może w takim przypadku niedopłukać się, ponieważ ilość wody będzie niewystarczająca. Przy okazji, jeśli na ubraniu są widoczne zabrudzenia, plamy, należy zaprać je ręcznie, używając do tego, oczywiście dedykowanych produktów piorących do puchu oraz gąbki. Bardzo ważne jest, aby unikać nadmiernego pocierania miejsca, z którego próbujemy usunąć bród. Tak przygotowana kurtka może trafić już do pralki. Najlepiej wybrać tryb prania z niewielką ilością obrotów lub tryb dedykowany delikatnym ubraniom, ustawiając temperaturę wody na 30 stopni, chyba że na metce jest zalecana inna temperatura. Dla lepszego efektu, razem z kurtką, do bębna można wrzucić piłeczki tenisowe lub piłeczki do rozbijania puchu, rekomendowane przez producentów środków do prania. W ten sposób puch będzie rozbijany już podczas prania, minimalizując ryzyko tworzenia się zlepionych kulek. Jednak, to suszenie ma największy wpływ na efekt końcowy. Jeśli producent zezwala na wypranie jej w pralce, to z reguły, takie ubranie można wysuszyć mechanicznie w suszarce. Dobrze wysuszony puch nabierze sprężystości, a kurtka będzie wyglądać jak nowa. Podczas suszenia mechanicznego również zaleca się wrzucenie piłek lub kulek do rozbijania puchu.
Jeśli nie mamy możliwości wysuszyć jej w suszarce, bez obaw, tradycyjny sposób też się sprawdzi. Wystarczy rozpiętą kurtkę rozłożyć, np. na drucianej suszarce na ubrania. Ważne aby miejsce, w którym kurtka jest suszona, było przewiewne i ciepłe. Dużym błędem jest suszenie jej na wisząco. Puch ugniata się i rozkłada nierównomiernie, co utrudnia wyschnięcie, i w efekcie, może obniżyć jego funkcjonalność, a nawet zniszczyć ubranie. Rozłożoną kurtkę na płasko, należy przekręcać co kilka godzin oraz rozklepywać mokre kulki puchu. Tym sposobem kurtka może schnąć nawet 3 dni. Jednak bez obaw, czas gra na korzyść puchu. W żadnym przypadku nie wolno przyspieszać tego procesu, np. wieszaniem kurtki na ciepłym kaloryferze czy suszeniem jej innymi sprzętami grzewczymi. Staranne wysuszenie kurtki jest kluczem do wieloletniego korzystania z tego ubrania.
W przypadku prania ręcznego należy zastosować podobne wskazówki, jak przy praniu w pralce. Ważne, aby temperatura wody była niska oraz by użyto odpowiednich środków piorących do puchu. Jeśli są widoczne plamy, należy je delikatnie usunąć, w sposób, o którym była mowa wcześniej. Kurtkę należy zanurzać w wodzie ze środkiem piorącym i odciskać, do póki nie będzie czysta. Jeśli można stwierdzić, że kurtka jest już wyprana, należy zmienić wodę i płukać ją aż przestanie się pienić. Ważne, aby nie wykręcać kurtki ale delikatnie odcisnąć z niej wodę. Tak wyprane ubranie należy wysuszyć w sposób o którym mowa była wcześniej.
Tak zadbane i odświeżone kurtki puchowe na długo zachowają swoją funkcjonalność, warto więc dołożyć wszelkich starań do każdego etapu procesu czyszczenia i cieszyć się nimi w mroźne dni.

Możliwość komentowania Puchowa kurtka została wyłączona